EREĞLİ\'DE 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞİYOR

EREĞLİ\'DE 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞİYOR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor.


Tüm yurtta olduğu gibi Ereğli’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çelenk sunma ve kutlama programları gerçekleştirildi.


İlçe Kutlama Komitesi’nce hazırlanan 09.30’daki Atatürk Anıtı’na Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi bırakıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylenmesi ile resmi tören son buldu.
Yanı sıra; bazı sivil toplum kuruluşları da törenin bitimi ile anıta çelenk bıraktılar. 
10.00’da Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonu’nda ise saygı duruşunda bulunuldu. Söylenen İstiklal Marşı aynı anda işaret dili ile de icra edildi. Kavaklık İlkokul Müdürü Ömer Telli, “sevgili çocuklar. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyüleriniz, sizden araştıran düşünen üreten ahlaki ve insani değerlere sahip, vatanını, milletini ve tüm mukaddesatını seven insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır” diye konuştu.
İLK VE TEK ÜLKE TÜRKİYE
Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Akgül ise 23 Nisan’ın ilk defa 1929 yılında çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlandığını hatırlatarak, "1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir” ifadelerini kullandı.
“BİZE DÜŞEN GÖREV…”
Yurt ve yurtdışındaki temsilciliklerde kutlanan 23 Nisan’ın milli birlik ve beraberliğin kenetlenmiş ifadesini temsil ettiğini de söyleyen Akgül, şu sözlerle devam etti:
“Bugünde bizlere düşen görev; hem atalarımızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de onların aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.23 Nisan gibi milli bayramlarımız birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir.
Halkımızın ve öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Bu bayramı ve bu günleri bizlere hediye eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum.”
Törende; Şevval Berber Kaya “Milletin Meclisi” şiirini, öğrenci Belgin Durgut da “Ulusal Egemenlik ve Atatürk” şiirini okudu.  
Ardından Anadolu’nun Renkleri Halk Oyunu sergilendi. Step dans gösteri izletildi.  ile. Tören pelerinli dans gösterisinin arından son buldu.


 


gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın