EREĞLi'NİN KURTULUŞUNUN 103. YILI !

EREĞLi'NİN KURTULUŞUNUN 103. YILI !

Karadeniz Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıldönümünü düzenlenen törenle kutlandı.


 

Karadeniz Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıldönümünü düzenlenen törenle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kdz. Ereğli Belediye Başkan Vekili Osman Yeniköy , “Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi, yurdun her yer yanında bağımsızlık savaşının ateşini yakmış; Zonguldak’ın, Fransızların işgali altına girdiği, bölgede stratejik öneme sahip Ereğli’mizin, Fransızların hedefi haline geldiği bir dönemde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Anadolu’muzda, Karadeniz’de ışık olmuştur. “dedi.

“103 yıl önce, vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak için Karadeniz Ereğli'nin yiğit evlatları, büyük bir mücadele vererek kahramanca savaşmışlar.” diyen Yeniköy sözlerini şöyle sürdürdü,

“Bugün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını, bu uğurda mücadele eden Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen bütün kahramanları, bu vatan için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum.

Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunun 103’üncü yılı kutlu olsun.

Ayrıca Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle son günlerde tüm ülkemiz de dillendirilen “100. Yılda 100 il ve 1000 ilçe” konusu ile ilgili, nüfus yoğunluğu, sosyal ve kültürel zenginliği gibi bir çok nedenden ötürü ilçemize Kdz. Ereğli'nin il olmayı en fazla hak eden yerlerden birisi olduğunu tekrar ediyor, tüm siyasi partilerimizle, mecliste bulunan vekillerimizle, oda başkanlarımızla ve STK larımızla birlikte, her türlü mücadeleyi vereceğimize söz veriyoruz.Son olarak, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 103. yılında, Alemdar Gemimize İstiklal Madalyasının büyük bir gururla verilmesi talebimizi yeniliyor  Hepinize saygılarımı sunuyorum..


gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın