KABOTAj BAYRAMI KUTLANIYOR

KABOTAj BAYRAMI KUTLANIYOR

Ereğli’de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı töreni gerçekleştirildi.


Ereğli’de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı töreni gerçekleştirildi.

Tören kapsamında Kaymakamlık, Karadeniz Bölge Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Liman Başkanlığı çelenkleri Anıta bırakıldı. Saygı duruşunda bulunuldu istiklal Marşı’nın söylendi.

Bölge Liman Başkanı Bülent Taşdemir, törende yaptığı konuşmada,  “Büyük önder Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlık ilkesinin denizdeki bir yansıması olarak 1 Kasım 1937 de meclisin açılış konuşmasında belirttiği ‘denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözü denizcilikteki vizyonumuzu açıklamaktadır.”dedi.

Zonguldak ve çevresinde ilk limancılık faaliyetlerinin 1900’lü yılların başlarında oluştuğu düşünüldüğünde, bölge halkının sektörde hak ettiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir. Karadeniz'de ticaret hacmi gelişen nadide yerlerden biride Ereğli’dir. “ diyen Taştimur, “ERDEMİR limanı, belediye limanı, tersanecilik faaliyetleri ve geri sahada kurulu olan sanayi tesisleri ile Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirmiştir. Bu nedenle, bölgedeki gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmelere hazırlıklı olunması, bölgesel olarak bu pastadan gereken payın alınması gerektiği açıktır.”şeklinde konuştu.

Törenin ardından Belediye Limanı’ndan denize çelenk bırakıldı. Törene Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, silahlı kuvvetler gücü unsurları, bazı STK’lar, bazı daire amirleri, bazı şehit yakınları ve gaziler katıldı. 

 


gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın