TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR !

TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR !

Toplu ulaşımda yeni dönem başlıyor’ dedi.


Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 5 yıllık bir dönemin ardından belediye meclis üyeleriyle birlikte 2019-2024 döneminin son meclis toplantısını gerçekleştirdi. Hizmetleri için tüm belediye meclis üyelerine Ereğli halkı adına teşekkür eden Başkan Posbıyık, ‘Toplu taşımada revizyon yapıyoruz. Halk Otobüsleri’nin yeni anayasasını hazırlıyoruz. Toplu ulaşımda yeni dönem başlıyor’ dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, 2019-2024 dönemi son meclis toplantısı AKM Nikah salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında yapıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclis Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Halk Otobüsleri Kooperatifi ile Belediye tarafından yapılan anlaşma gereği İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından rapor istendiği ve söz konusu raporun geldiğini açıkladı.

Yeni düzenlemelere gidileceğini ve kararların Nisan ayı meclis toplantısında projenin kademeli olarak hayata geçirilmesi için gündeme geleceğini belirten Başkan Posbıyık, "Halk Otobüslerinin ana yasası dedik. Teknik üniversitenin hazırladığı bu raporu meclisimizden daha önce geçirmiştik. Bunun tekrarını yapıyoruz. Çalışmalar sona erdi. Toplu taşıma ücret tarifesi, gidilen mesafeye göre kısa, orta ve uzun mesafe olarak gruplandırılacak, belli saat aralığında ikinci binişler için indirim uygulanacak" dedi.

KALKIŞ VE DURAK YERLERİ

Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Cömert ve Ulaştırma Müdürü Rıdvan Korkmaz, yeni toplu taşıma projesi hakkında sunum yaptı. Yapılan sunumda şu bilgiler verildi:

"Kent Kart verileri ile karşılaştırmak üzere tüm hatlarda fiziki yolculuk sayımları tekrardan yapılarak, güzergahlar, sefer saat programları ve araç tipleri yeniden belirlenmiştir. Toplu taşıma araçlarının kalkış yerleri, durak yerleri ve depolama alanları revize edilerek iyileştirmeler yapılmıştır.

-GİDİLEN MESAFEYE GÖRE ÜCRET-

Toplu taşıma ücret tarifesinde gidilen mesafeye göre ücretlendirmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.  Özetle; kısa ve orta vadede toplu taşıma sistemi ile ilgili öneriler yapılarak ; ilçemizde değişen şartlara göre toplu taşıma sistemi daha modern ve verimli hale getirilecektir.

-100 KİŞİ KAPASİTELİ BÜYÜK OTOBÜSLER-

Kemer-Adliye bölgesinden Terminal-Hastane bölgesi ile Kışla-Gülüç ana hatlarında 100 kişi kapasiteli büyük otobüsler ile Ömer Halis Demir Bulvarı üzerinden transit seferler düzenlenecektir. Bu sayede vatandaşların merkezde araç değiştirmesine gerek kalmayacak ve yolculuk süreleri kısalacak, Erdemir Caddesi üzerinde ki yoğunluk bir miktar azaltılacaktır.

-MİNİBÜS SEFERİ DÜZENLENECEK-

Ara hatlarımızın hemen hemen hepsinde (Aktaş, Kestaneci, Doruk, Toki-Korubaşı, Belen vb.) minibüsler ile daha sık aralıklarla seferler düzenlenecek, vatandaşların talepleri doğrultusunda fiziken halk otobüsü girmeye müsait olmayan alanlara da minibüs seferleri düzenlenecektir. Yolcu taşımacılığının pik saatlerinde örneğin mesai giriş çıkış ile okul saatlerinde ilave midibüs (küçük otobüs) seferleri düzenlenecektir.

-KEMER, ADLİYE, TERMİNAL, HASTANE...-

Yeni yapılacak üniversite kampüsü ile öğrenci yurtları dikkate alınarak, belediyemiz tarafından yeni açılan yollar ile yeni oluşan yerleşim alanları üzerinde minibüs ve midibüs seferleri düzenlenecektir.  Depolama alanları Kemer-Adliye mevkii ile Terminal–Hastane bölgesinde oluşturulacak, bazı minibüsler Katlı Otoparka alınacak olup, şehir merkezinde oluşan araç kalabalığı giderilecektir. Toplu taşıma ücret tarifesi, gidilen mesafeye göre kısa, orta ve uzun mesafe olarak gruplandırılacak, belli saat aralığında ikinci binişler için indirim uygulanacaktır.

-ARAÇ ÇEŞİTLERİ-

Sunulan rapor doğrultusunda ;  115 adet 14 kişi kapasiteli (engelli vatandaş taşımaya uygun) şehir tipi minibüs, 58 adet 20 (oturan) + 30 (ayakta) olmak üzere 50 kişi kapasiteli şehir tipi midibüs (engelli vatandaş taşımaya uygun mevcut küçük otobüslerden), 6 adet  40 (oturan)+ 60 (ayakta) olmak üzere 100 kişi kapasiteli (engelli vatandaş taşımaya uygun) şehir tipi büyük otobüsler ile toplu taşıma hizmeti sürdürülecektir. Üniversite tarafından teslim edilen teknik rapor, Nisan ayı Belediye Meclisi’ne sunularak ; projemiz kademeli olarak hayata geçirilecektir."


gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın